Mérföldkövek

A kézikönyv kiadása

A WBL-Q kézikönyv gyakorlati betekintést nyújt abba, hogyan tervezhető és valósítható meg a munkaalapú tanulás minőségbiztosítása. Tartalmazza a munkaalapú tanulás bevezetését az európai szakképzési színtéren, a minőségbiztosítás általános megközelítését, valamint azt, hogy a minőségi kritériumok hogyan ragadhatók meg az EQAVET keretrendszer, valamint a PDCA-ciklus segítségével. A kézikönyv a részletekbe menően stratégiákat is kínál a saját vállalaton belüli hiányosságok és lehetőségek azonosítására, majd ezek értékelésére és kezelésére a WBL-Q online eszköz segítségével. Végezetül a legjobb gyakorlatok példái kerülnek bemutatásra.

Olvassa el itt!

A béta tesztelési szakasz elindítása

Az önértékelési és stresszteszt eszköz végre készen áll a tesztelésre! 2022 áprilisától az online eszköz béta-változata készen áll arra, hogy a célcsoport tesztelje. Ebben a fázisban a minőségi benchmarking alapját építjük meg, mivel a kísérleti fázisban minden partnerországban legalább 50 vállalat vesz részt.

LÉPJEN AZ ESZKÖZBE és RÉSZVÉTELEZZ!

Online tanulás, tanítás és képzési tevékenység

A WBL-Q partnerség, amely az alapvető projektcsapatból és további munkatársakból áll, 2022. február 15-17. között online találkozott. Közösen áttekintették a már elért eredményeket, valamint a következő lépéseket. A két fő fókuszpont a WBL-Q önértékelési és stresszteszt eszköz volt, amelyet béta verzióban mutattak be. Továbbá bemutatták a kézikönyv jelenlegi tervezetét. Minden résztvevőt arra kértek, hogy a két termékkel való gyakorlati munka során és azt követően adjon részletes visszajelzést.

Az alfa verzió tesztelése

Az önértékelési és stresszteszt eszközt partnerországonként 5 fővel (összesen 30 fővel) tesztelték az első alfa változatban. Ez a verzió és annak tesztelése elsősorban az online eszköz funkcionalitására, felépítésére és használhatóságára összpontosított. A belső és külső érdekeltek visszajelzéseit összegyűjtötték, és az online eszköz aktualizálása érdekében egy felülvizsgálati szakaszba vezették be.

A WBL-Q kézikönyv szerkezetének felvázolása

A WBL-Q projekt egy olyan kézikönyvet irányoz elő, amely a WBL-ért felelősök számára iránymutatást nyújt a minőségbiztosítási stratégiáknak a folyamataikban való alkalmazásához. A kézikönyv nem csupán útmutatást és mélyebb betekintést nyújt a WBL-Q önértékelési és stresszteszt eszköz hasznosságába, hanem - ami a legfontosabb - átfogó és átfogó megközelítést nyújt a munkaalapú tanulás európai szintű minőségirányítására vonatkozóan.

Az önértékelési és stresszteszt eszköz kérdéseinek véglegesítése

A partnerség a projekt legnehezebb feladatán is túljutott. Közösen véglegesítették a 68, egymással összefüggő önértékelési kérdést 22 minőségi kritérium és 6 EQAVET-építőelem szerint, beleértve a válaszadási módokat, a válaszlehetőségeket és a pontozást. Utolsó lépésként megbecsülték az egyes kritériumok érzékenységét az azonosított megatrendek egyikére.

A munkaalapú tanulást befolyásoló megatrendek meghatározása

A vállalati munkaalapú tanulás a jövőbeni nagyobb léptékű fejlesztésekhez kötött, ezért a WBL-Q partnerség egyik célja, hogy a felelősök számára lehetővé tegye, hogy rendszerüket stresszteszteljék az öt azonosított megatrenddel szemben: Demográfiai változás, digitalizáció, befogadás és sokszínűség, a szakképzés vonzereje, fenntartható és szolidáris jövő.

Transznacionális partnertalálkozó Bilbaóban

2021. szeptember 30-án és október 1-jén a partnerség a spanyolországi Bilbaóban találkozott a harmadik partnertalálkozóra, amely hibrid keretek között zajlott (két partner a Zoom segítségével csatlakozott). Közösen mélyrehatóan dolgoztak a WBL minőség önértékelési eszközéhez szükséges kérdések véglegesítésén, megvitatták a releváns megatrendeket, és megállapodtak a kézikönyv szerkezetéről.

Az önértékelési és stresszteszt eszköz kidolgozása

A WBL-Q projekt lényege egy online eszköz, amely lehetővé teszi, hogy a felelős személy önértékelést végezzen a vállalaton belüli munkaalapú tanulási folyamatok minőségéről. Emellett a WBL-rendszert öt, a munkaalapú tanulás jövőjét befolyásoló megatrendhez viszonyítva elemzik. A partnerség úgy döntött, hogy az egész eszközt az EQAVET építőköveire alapozza (eredetileg csak a szakképzési szolgáltatóknak szólt). A következő lépés az egyes építőelemek releváns kritériumainak levonása és operacionalizálása, valamint az önértékeléshez szükséges megfelelő kérdések kidolgozása.

A kutatási tanulmány véglegesítése

A vizsgálatban több mint 300, a munkaalapú tanulási folyamatokban részt vevő személy vett részt, és a partnerség most elemezte az interjúkban és egy online kérdőívben adott válaszaikat. A teljes jelentést angol nyelven, a tömör összefoglalókat pedig valamennyi partner nyelvén közzétették: [EN] [DE] [ES] [SI] [HU]

Virtuális partner találkozó

Június 10-én és 11-én a partnerség online találkozott, hogy megvitassák a projekt aktuális állapotát. Hamarosan közzéteszik a vizsgálati kutatást, és az önértékelési eszközök előkészítése teljes ütemben zajlik.

További célcsoportok elérése

Az interjúk eredményeinek áttekintése után átfogó online felmérést dolgoztak ki és terjesztettek a célcsoportban. 2021 februárjában és márciusában minden partnerországban 50 WBL-felelős személyt, a szakképzési szervezetek képviselőit és a WBL-tanulókat hívják meg, hogy értékeljék a minőségi mutatókat és osszák meg a véleményüket.

Merülés a vizsgálati kutatásba

A témavezető partner, a Spectrum RC, 2021 decemberében küldött egy kutatási sablont valamint útmutatásokat a partnerek számára a terepkutatási feladatokhoz, hogy minden partnerországban 5 szakértői interjú készüljön a témában. Ideje bevonni a célcsoportot!

Projektindítás

A projektet hivatalosan egy partnertalálkozón kezdték meg 2020. november 10-én és 11-én. Néhány partner számára ez egy kellemes újratalálkozás volt, az új partnereket melegen üdvözölte a jól megalapozott partnerség.

A projekt háttere

A WBL-Q projektötlet két elődre épül: az ECVETgoesBusiness projektre (2015-2017) és a WBL Accelerator projektre (2018-2021). Mindkét projekt mély betekintést nyújtott a munkaalapú tanulás világába, és hozzájárult a WBL szereplők közötti kommunikáció megkönnyítéséhez és az EU-ban a közös WBL szabványok felgyorsításához.